GRILLOWANIE ŁOSOSIA

 

 

Zanim rozpoczniesz grillowanie, zastanów się jaki efekt chcesz uzyskać. Łososia możesz grillować dowolnie tj. w całości, w kawałkach, a nawet w stekach – ze skórą lub bez. Zależnie od wariantu, ryba potrzebuje odpowiedniego traktowania. Najczęściej wyróżnia się trzy sposoby przygotowania łososia na grillu:

- Wariant 1: Ryba grillowana w całości -

  

Opraw rybę, czyli  usuń łuski, pozostawiając jedynie płetwy i ogon. Po umyciu pod bieżącą wodą natrzyj ją przyprawami od zewnątrz i od środka. Mięso upiecze się szybciej – kiedy lekko ponacinasz wierzchnią część fileta, w efekcie otrzymasz także delikatniejsze danie. Piecz rybę na mocno rozgrzanym grillu około 4-5 minut z każdej strony. 

- Wariant 2: Grillowanie filetów ze skórą, steków i dzwonek -

  

Rybę delikatnie umyj, osusz zwiniętym w kulkę papierowym ręcznikiem (dzięki takiej formie papier nie przyklei się do powierzchni ryby). Tak przygotowany kawałek pozostaw zamarynowany w przyprawach. Rybę pieczemy na mocno rozgrzanym grillu przez 3 do 4 minut z każdej strony. Grillowanie ryby rozpocznij zawsze od strony, na której pozostała skóra.

 

- Wariant 3: Grillowanie filetów bez skóry oraz małych kawałków ryby - 

 

Rybę umyj i osusz w podobny sposób jak w wariancie  ze skórą. Następnie zawiń poszczególne kawałki (każdy oddzielnie) w folię aluminiową, dodaj odrobinę masła i przyprawy  według uznania. Przygotowany kawałek zawijamy szczelnie w folię. Rybę ułóż na grillu, zachowując odstęp między kawałkami. Całość przykryj  i pozostaw do upieczenia na  7 do 10 minut.  Upieczoną rybę wykładamy z folii dopiero na talerzu, tuż przed spożyciem.