RODZAJE TRYMÓW

 

 

Filetowanie łososia polega na usunięciu z łososia HOG (patroszonego z głową) kręgosłupa, głowy i płetw. Otrzymane w ten sposób dwa „płaty” w zależności od tego jak zostaną dalej okrojone określane są filetami z łososia. W celu uproszczenia obrotu tym towarem stosuje się kategoryzacje literową wskazującą stopień takiego wycięcia czyli trymowania.

 

 

Do przycinania filetu z łososia wykorzystuje się różne techniki. Cięcie filetu dokonuje się według ściśle ustalonych standardów. Regulują one, które części ryby mają zostać usunięte, a które pozostawia się w kawałku. Wyróżniamy 5 rodzajów trymów, oznaczanych kolejno:

TRYMA.jpg

  

 

- TRYM A –

Z łososia usuwa się kręgosłup i ości brzuszne.                                                                      

TRYMB.jpg

 

 

- Trym B –

Z łososia usunięto: kręgosłup, ości brzuszne, tylne płetwy, kość obojczyka, tłuszcz na płetwie jest usunięty częściowo.

TRYMC.jpg

 

 

- TRYM C –

Z ryby usunięty jest kręgosłup, ości brzuszne, tylne płetwy, kość obojczyka, tłuszcz na płetwie brzusznej jest usunięty częściowo, dodatkowo usunięte są ości.

TRYMD.jpg

    

 

 

- TRYM D –

Z ryby usunięty jest kręgosłup, ości brzuszne, tylne płetwy, kość obojczyka, tłuszcz na płetwie brzusznej jest usunięty częściowo, dodatkowo usunięte są ości i usunięta otrzewna.

TRYME.jpg

  

 

 

- TRYM E –

Z ryby usunięty jest kręgosłup, ości brzuszne, płetwy i kość obojczyka, tłuszcz, płetwy brzuszne, dodatkowo usunięte są ości, ścięty ogon i skóra.

Kupując trymowanego łososia zaoszczędzasz czas i pieniądze

 

  

Korzystanie z trymowanego łososia skraca czas przygotowania potrawy i pozwala zmniejszyć ilość odpadów w trakcie przygotowywania dań. Restauracje, w której podawany jest tylko filet z łososia, prawdopodobnie wybiorą łososia przyciętego w trymie typu C, zamiast całej wypatroszonej ryby.

Taka decyzja motywowana jest możliwością poczynienia podwójnej oszczędności: po pierwsze, kucharz zyska czas, jaki poświęciłby na filetowanie całej ryby, po drugie zaś, nie zaistnieje konieczność utylizacji odpadów (głowa, kręgosłup, płetwy), które zostały wliczone w cenę łososia.

 

Restauracja, która w swoim menu oferuje łososia pod wieloma postaciami; od przystawek, zupy po dania gotowe zdecyduje się na zakup łososia patroszonego z głową. Dzięki czemu ryba stanie się pełnowartościowym surowcem i zostanie wykorzystana do ostatniej ości.

Ze szkieletu, głowy oraz płetwy ogonowej, które pozostaną po filetowaniu łososia można zrobić smaczny i esencjonalny wywar. Taki wywar można wykorzystać np. do przygotowania zupy rybnej czy sosów.