ROZMRAŻANIE ŁOSOSIA

 

  - INFORMACJE WSTĘPNE -

Jeżeli decydujesz się kupić rybę zamrożoną upewnij się czy opakowanie nie jest uszkodzone. Jedynie hermetycznie zamknięty produkt gwarantuje wysoką jakość posiłku. Wybieraj ryby pokryte w całości glazurą, która chroni rybę przed wysuszeniem (glazura to nic innego, jak zamrożona woda). Szron czy kryształki lodu w opakowaniu są oznaką zbyt długiego przechowywania, co może skutkować niezbyt dobrą jakością produktu. Mrożone ryby przechowuj w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

 

Aby potrawy przygotowane z łososi od firmy Mowi były najwyższej jakości należy zadbać o właściwe rozmrożenie ryby. 

- ROZMRAŻANIE W LODÓWCE -

Łososie rozmrażamy powoli, w taki sposób aby zachowały wszelkie walory smakowe, a ich mięso pozostało po rozmrożeniu miękkie i elastyczne, w ładnym kolorze i zapachu, tak jak mięso ryby świeżej. 

 

Rybę po wyjęciu z zamrażalnika poddajemy procesowi rozmrażania od 12 do 24 godzin w zależnoci od wielkości rozmrażanej porcji. Ponieważ proces rozmrażania będzie stosunkowo długi, chroniąc rybę przed namnażaniem się w niej bakterii, w czasie rozmrażania umieszczamy rybę w lodówce.  

- ROZMRAŻANIE Z WYKORZYSTANIEM WODY -

Włóż rybę  do plastikowego worka lub pozostaw ją w oryginalnym opakowaniu. Tak zabezpieczony produkt wkładamy do chłodnej wody. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu opakowania -  woda nie może stykać się z rozmrażaną rybą.

 

Na rybę połóż niewielkie obciążenie, które utrzyma produkt pod powierzchnią wody. Odstaw naczynie na około godzinę.

 

Alternatywną metodą szybkiego rozmrażania jest włożenie kawałka ryby pod bieżącą wodę, jednak nie należy stosować tej metody przy cienkich filetach. Nie należy również rozmrażać ryby w ciepłej wodzie; rozmrozi się wtedy nierównomiernie, przez co zmieni się jej smak i konsystencja.

 

Poziom rozmrożenia fileta sprawdzimy naciskając palcem na poszczególne partie ryby. Jeżeli stwierdzimy, że konsystencja jest dość delikatna, możemy uznać ją za rozmrożoną.

- ROZMRAŻANIE PRZY UŻYCIU KUCHENKI MIKROFALOWEJ -

Rozmrażanie w kuchence mikrofalowej jest alternatywą dla rozmrażania w zimnej wodzie. Wybierz w ustawieniach kuchenki funkcję „rozmrażanie”, a samą rybę umieść w otwartym pojemniku. Podczas cyklu rozmrażania sprawdzaj, jak reaguje filet, którego nie można zagotować. Ta metoda rozmrażania sprawdza się jedynie wtedy, gdy zamierzamy przygotować rybę zaraz po rozmrożeniu.

ALTERNATYWNE METODY ROZMRAŻANIA

 

  

Poza opisanymi wyżej metodami możesz ugotować lub usmażyć zamrożoną rybę. Najpierw oczyść rybę z glazury, opłucz pod bieżącą wodą i osusz ręcznikiem. Kolejne kroki podejmij w zależności od sposobu, w jaki zamierzasz przygotować rybę:

- GOTOWANIE NA PARZE -

Kawałek zamrożonej ryby umieść w naczyniu do gotowania na parze (opcjonalnie wybierz odpowiednio duże metalowe sitko) nad wrzącą wodą czy bulionem. Pozwól mu się rozmrozić, a następnie ugotować w ten sam sposób. Jest to bardzo zdrowa i smaczna metoda przygotowania ryby.

- RYBA PIECZONA -

Umieść rybę w żaroodpornym naczyniu i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Możesz kawałek ryby upiec bezpośrednio na grillu; pamiętaj o uprzednim posmarowaniu go oliwą. Piekąc rybę dopraw ją do smaku  ulubionymi przyprawami. Ryba zachowa soczystość w trakcie pieczenia, jeśli zawiniesz ją w folię aluminiową.

- ZUPA LUB GULASZ -

Do gotującego się gulaszu lub zupy rybnej można dodać zamrożone kawałki ryb lub owoców morza. Takie kawałki należy wrzucać dopiero pod koniec gotowania. Pozwoli nam to zachować zarówno kształt, jak i smak ryby.